top of page

Przewodnik po Kefalonii - część I

W części I przedstawimy miejsca, które są topowymi atrakcjami na wyspie i trzeba je zobaczyć.


1. Jaskinia Melissani - jezioro nimf


Jedna z głównych atrakcji Kefalonii zlokalizowana jest w miejscowości Karavomylos. Łatwo dostać się tam lokalnym autobusem wyruszającym ze stolicy wyspy – miasta Argostoli. Podróż trwa około 45 minut a cena biletu w jedną stronę wynosi około 4 euro. Do kosztów należy dodatkowo doliczyć sam bilet wstępu do Melissani, którego koszt wynosi 7 euro (osoba dorosła) i 4 euro (dziecko powyżej 5 roku życia). Najmłodsi uczestnicy poniżej 5 lat mogą wejść za darmo. Godziny otwarcia od 9 rano do późnego popołudnia.

Jaskinia jest niewątpliwe najbardziej wyczekiwaną atrakcją. Głębokość jeziora wynosi nawet do 20-30 metrów lecz są też miejsca bardzo płytkie do 1 metra głębokości. Długość jeziora to 160 metrów a szerokość 40 metrów. Występujące w jaskini stalaktyty to wytwory mające od 16 do 20 tysięcy lat. Woda jeziora jest mieszaniną słodkich wód gruntowych oraz słonej wody morskiej oraz można zaobserwować jej stałe przemieszczanie się z jednej strony na drugą. Jaskinia składa się z dwóch części: pierwszej gdzie strop zawalił się, wpuszczając tym samym promienie słońca, które rozświetlają wody jeziora, oraz drugiej gdzie mamy już ciemność oraz niewielką wyspę.

Po odbiorze biletu i zejściu w dół schodami od razu poczuć można zmienną temperaturę. Jaskinia bowiem jest miejscem dużo chłodniejszym i daję chwilę wytchnienia od panującego na zewnątrz upału. Na swoją kolej, aby wsiąść do łódki pływającej na jeziorze trzeba troszkę odczekać, niemniej nie jest to bardzo uciążliwe. Na jednej łódce mieści się około 10-15 osób. Czas całej wycieczki to około 10 minut. Jest to czas nie tylko na podziwianie, ale również na robienie zdjęć oraz video. Przepiękne błękity otaczające zwiedzających, sprawiają, że czują się jak w raju. Kolor wody jest wynikiem wpadających przez górny otwór promieni słonecznych. Warto zatem odwiedzić jaskinie w godzinach południowych, gdy słońce znajduje się najwyżej.

Z jaskinią wiąże się też jednen z mitów, nie zdradzimy jednak tego sekretu,zapraszamy by go poznać na naszych wycieczkach !Jaskinia Melissani


2. Jaskinia Drogarati


Jaskinia położona jest niedaleko Jaskini Melissani. Odkryta została około 300 lat temu a udostępniona do zwiedzania w 1963 roku. Aby się do niej dostać należy pokonać sporą ilość schodów prowadzących w dół. Nagrodą będzie na pewno przyjemny chłód wewnątrz jaskini, stała temperatura 18 stopni. Piękno Drogarati związane jest z ogromną ilością stalaktytów i stalagmitów. Dech w piersiach zbiera też jej sama wielkość a zwłaszcza wysokość – wpływająca na niesamowitą akustykę wykorzystywaną przez wielu artystów do wykonania koncertów. Cena biletu normalnego to 5 €.Jaskinia Drogarati

3